Tytöt

Sarja 44 kg
1. Kirsi-Marja Mukkala (-99/30,29) RoRe 70 kg (30+40) 176,827 p.
2. Jenna Koski (-99/43,17) RK 62 kg (27+35) 104,511 p.

Sarja 48 kg
1. Iida Peltola (-96/47,92) AU 104 kg (46+58) 159,072 p.
2. Janina Hirvonen (-97/47,14) LoLif 88 kg (38+50) 136,581 p.
3. Johanna Tammela (-96/45,60) TaSi 60 kg (25+35) 95,992 p.

Sarja 53 kg
1. Suvi Talasterä (-99/52,79) PuKa 110 kg (50+60) 155,129 p.

Sarja 58 kg
1. Pirita Suoraniemi (-95/56,03) OAK 119 kg (52+67) 160,326 p.
2. Tiina Laine (-97/55,31) KaKa 75 kg (34+41) 102,025 p.

Sarja 63 kg
1. Hanna Nauha (-95/61,20) KJ 101 kg (46+55) 127,932 p.
2. Jenna Malm (-95/59,86) TP 99 kg (45+54) 127,269 p.
3. Anniina Ainali (-97/58,52) RK 98 kg (45+53) 127,965 p.
4. Anniina Nisander (-98/62,88) PuKa 90 kg (41+49) 112,021 p.
5. Emma Rousu (-95/62,94) RoRe 85 kg (40+45) 105,733 p.

Sarja 69 kg
1. Tiia Ronkainen (-95/68,99) OAK 123 kg (55+68) 144,926 p.

Sarja +69 kg
1. Rebekka Roukala (-96/82,23) RK 111 kg (49+62) 120,467 p.
2. Heidi Kömi (-99/73,27) PuKa 72 kg (31+41) 82,215 p.

 

Vuoden 2012 17v SM-kisojen paras tyttönostaja: Kirsi-Marja Mukkala


Pojat

Sarja 50 kg
1. Jarkko Kailajärvi (-98/49,81) AU 119 kg (53+66) 202,794 p.
2. Jaro Laurikainen (-96/49,40) PaPu 109 kg (47+62) 187,070 p.
3. Samuel Kaikkonen (-98/48,44) PaPu 108 kg (49+59) 188,526 p.
4. Joonas Kankaanpää (-97/39,59) PuKa 100 kg (43+57) 211,024 p.
5. Severi Rahkola (-99/34,53) KJ 67 kg (30+37) 163,343 p.

Sarja 56 kg
1. Rene Roukala (-98/52,73) RK 124 kg (51+73) 201,520 p.
2. Jere Sokka (-96/55,66) PaPu 124 kg (53+71) 193,037 p.
3. Aleksi Ruhkala (-98/50,24) RK 90 kg (40+50) 152,257 p.
4. Jiri Pentti (-95/51,54) PaPu 87 kg (36+51) 144,065 p.

Sarja 62 kg
1. Santeri Suihko (-95/61,83) KelVi 163 kg (70+93) 234,735 p.
2. Jasper Kosonen (-98/60,42) PuKa 159 kg (71+88) 232,772 p.
3. Santeri Rahkola (-95/61,34) KJ 148 kg (65+83) 214,338 p.

 

Ensimmäisen kilpailupäivän paras poikanostaja: Santeri Suihko

 

Seurakilpailu 1. päivän jälkeen:

1. Raution Kisailijat 27 p.
2. Puntti-Karhut 23 p.
3. Parkanon Puntti 17 p.
4. Alavuden Urheilijat 14 p.
    Ounasvaaran Atleetti Klubi 14 p.
6. Kalajoen Junkkarit 13 p.
7. Rovaniemen Reipas 9.
8. Keljon Viesti 7 p.
9. Lohja-Lifting 5 p.
    Kauhajoen Karhu 5 p.
    Tampereen Pyrintö 5 p.
12. Tampereen Sisu 4 p.